Laktoz nedir?

Laktoz nedir? 16.09.2019 Kategori : Güncel Sağlık

Televizyon ,internet , billboard ve diğer aktüel ürün broşürlerinde hemen hemen hepimiz laktozsuz süt reklamlarını görmüşüzdür.Bu laktoz nedir ne işe yarar faydalımıdır yoksa zararlımıdır makalemizde sizlerle paylaşacağız.Buyrun hemen bir satır aşağıdan okumaya başlayınız.

Laktoz, kabaca ve basit bir tabirle süt şekeri demektir. C12H22O11 kimyasal formüle sahip olan laktoz , hem beyaz hemde tatlı bir maddedir.

Laktozun oluşumu ve diğer özelliklerinden bahsedecek olursak laktoz, glikoz ve galaktozun bir monekül miktarınca su kaybederek birleşmelerinden meydana gelir.Laktoz 202° C (derece)’ de erir.Laktoz suda çözünebilen bir maddedir.Sütte bulunan bir şeker olarak tabir ettiğimiz laktoz aynı zamanda sütlerde en çok bulunan bir karbonhidrattır.

Laktoz zararlı yada faydalımıdır?

Laktozun faydaları ve zararları konusuna girmeden önce şunu söylemek gerekir ki laktozun sağlığa zararlı olduğuna dair ne bir bilimsel kanıt nede bir rapor bulunmamaktadır.Ancak laktoza karşı duyarlılığı olan kişilerde alerjik reaksiyonlar görülebilir.Yani bu kişiden kişiye değişir onun haricinde laktozun bilinen en büyük zararı demeyelimde yan etkisi diyelim oda midede şişkinlik, gaz ve mide kramplarıdır.Süt aşırıya kaçmadan dozunda tüketildiğinde  süt içerisindeki laktozun bir zararı yoktur tam tersine bir karbonhidrat üyesi şeker olduğundan enerji verir.

Laktozsuz sütmü içilmedir? normal laktozla beraber doğal sütmü?
 
Laktoz hakkında bir çok görüşler vardır kimi hekimler laktoz bir şekerdir şekerde insan sağlığına zararlıdır ayrıca laktoz mide ve bağırsaklarda kolay sindirilemez bu nedenle laktozsuz süt içilmelidir der.

Kimi hekimler ise vegan(bitkisel) beslenmeyi savunur bu nedenlede süt hayvansal bir gıdadır hiç içilmemelidir der.

Kimi hekimlerde süt laktozlu şekilde doğal haliyle tüketilmedir GDO suyla laktozuyla şusuyla busuyla felan oynanmamalıdır diye uyarmaktadır.

Elbetteki bunlar değişik şekillerde yorumlardır fakat gerçek olan bir şey varki oda yukarıda bahsettiğimiz gibi laktozun insan sağlığına zararlı olduğu konusunda hiçbir kanıt yoktur.

Benzer Makaleler

Yenidoğan bebeklerde işitme testi nedir?

Yenidoğan bebeklerde işitme testi nedir?

Yenidoğan bebeklerde İşitme testi nedir? Neden , nasıl yapılır? Yenidoğan bebeklerde  işitme testi , yeni  bebek sahibi olmuş anne ve bab...

Cüzzam (Lepra) hastalığı nedir?

Cüzzam (Lepra) hastalığı nedir?

Cüzzam nedir, nasıl bulaşır, nasıl tedavi edilir? Cüzzam, bulaşıcı bir deri hastalığıdır, Lepra hastalığı olarakta bilinen cüzzam’a...

Sağlık Hesaplamaları

Sağlık Hesaplamaları

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Kalori, genel olarak ısı miktarı ölçü birimidir. Canlılar için gıdaların dokular içinde yanarak vücu...

Kalın bağırsak nedir?

Kalın bağırsak nedir?

Kalınbağırsak, ince bağırsak ile göden (kalın bağırsağın son bölümü, rektum)  denilen dışkılık arasında kalan ortalama 8cm kalınlığında ve 1...

Kategoriler

  • Genel Konular
  • Tahlil Terimleri
  • Tahlil Bilgileri
  • Hastalıklar
  • Tıbbi Bölümler
  • Güncel Sağlık
  • Anatomi - Organlar
  • Kimya
  • Sağlık Hesaplamaları