Laktoz nedir?

Laktoz nedir?16.09.2019Kategori : Güncel Sağlık

Televizyon ,internet , billboard ve diğer aktüel ürün broşürlerinde hemen hemen hepimiz laktozsuz süt reklamlarını görmüşüzdür.Bu laktoz nedir ne işe yarar faydalımıdır yoksa zararlımıdır makalemizde sizlerle paylaşacağız.Buyrun hemen bir satır aşağıdan okumaya başlayınız.

Laktoz, kabaca ve basit bir tabirle süt şekeri demektir. C12H22O11 kimyasal formüle sahip olan laktoz , hem beyaz hemde tatlı bir maddedir.

Laktozun oluşumu ve diğer özelliklerinden bahsedecek olursak laktoz, glikoz ve galaktozun bir monekül miktarınca su kaybederek birleşmelerinden meydana gelir.Laktoz 202° C (derece)’ de erir.Laktoz suda çözünebilen bir maddedir.Sütte bulunan bir şeker olarak tabir ettiğimiz laktoz aynı zamanda sütlerde en çok bulunan bir karbonhidrattır.

Laktoz zararlı yada faydalımıdır?

Laktozun faydaları ve zararları konusuna girmeden önce şunu söylemek gerekir ki laktozun sağlığa zararlı olduğuna dair ne bir bilimsel kanıt nede bir rapor bulunmamaktadır.Ancak laktoza karşı duyarlılığı olan kişilerde alerjik reaksiyonlar görülebilir.Yani bu kişiden kişiye değişir onun haricinde laktozun bilinen en büyük zararı demeyelimde yan etkisi diyelim oda midede şişkinlik, gaz ve mide kramplarıdır.Süt aşırıya kaçmadan dozunda tüketildiğinde  süt içerisindeki laktozun bir zararı yoktur tam tersine bir karbonhidrat üyesi şeker olduğundan enerji verir.

Laktozsuz sütmü içilmedir? normal laktozla beraber doğal sütmü?
 
Laktoz hakkında bir çok görüşler vardır kimi hekimler laktoz bir şekerdir şekerde insan sağlığına zararlıdır ayrıca laktoz mide ve bağırsaklarda kolay sindirilemez bu nedenle laktozsuz süt içilmelidir der.

Kimi hekimler ise vegan(bitkisel) beslenmeyi savunur bu nedenlede süt hayvansal bir gıdadır hiç içilmemelidir der.

Kimi hekimlerde süt laktozlu şekilde doğal haliyle tüketilmedir GDO suyla laktozuyla şusuyla busuyla felan oynanmamalıdır diye uyarmaktadır.

Elbetteki bunlar değişik şekillerde yorumlardır fakat gerçek olan bir şey varki oda yukarıda bahsettiğimiz gibi laktozun insan sağlığına zararlı olduğu konusunda hiçbir kanıt yoktur.

Kategoriler

 • Genel Konular
 • Tahlil Terimleri
 • Tahlil Bilgileri
 • Hastalıklar
 • Tıbbi Bölümler
 • Güncel Sağlık
 • Anatomi - Organlar
 • Kimya
 • Rasgele Makaleler

  Dolaşım sistemi nedir?

  Kan Dolaşım Sistemi Nedir? Nasıl Olur? Dolaşım Sistemi Organları? Dolaşım Sistemi : Canlılar için hayat sıvısı olan kanın vücud...

  Brom nedir?

  Brom nedir, nerede bulunur, kullanım alanları, yapısı ve özellikleri? Brom : Halojen grubu ametallerindedir.Brom, atom numarası...

  Romatoloji nedir? Neye bakar?

  Romatoloji nedir? Hangi hastalıklara bakar? Romatoloji, romatizmal ve kas iskelet sistemini ile ilgili hastalıkları inceleyen b...