Cüzzam (Lepra) hastalığı nedir?

Cüzzam (Lepra) hastalığı nedir?13.10.2019Kategori : Hastalıklar

Cüzzam nedir, nasıl bulaşır, nasıl tedavi edilir?

Cüzzam, bulaşıcı bir deri hastalığıdır, Lepra hastalığı olarakta bilinen cüzzam’a Osmanlı zamanında miskin hastalığıda demişlerdir.Cüzzam çok eski zamanlardan beri bilinen bir hastalıktır.Verem mikrobu olan Koch bakterisine benzer özellikler taşıyan Cüzzam, Hamsen Basili(bakteri) adı verilen bir bakteri vasıtasıyla bulaşır.Hansen baktarisi 1873’te İsveçli tıp bilgini Gerhart Hansil tarafından bulunduğu için onun adıyla anılmaktadır.

Verem mikrobu ile cüzzam mikrobunun bir birine benzer özellikler taşıması bu hastalıkların herhangi bir tanesinin tedavisi için geliştirilen yöntemin her iki hastalığında tedavisi için kullanılmasına imkan verir.

Cüzzam nasıl bulaşır?

Cüzzamın insanlar arasında nasıl yayıldığı tam olarak bilinmemektedir. Tıp uzmanları bu hastalığın, cüzzamlı kişinin öksürmesi ya da hapşırması sırasında havaya bıraktığı damlacıklar yoluyla diğer kişiye bulaşabileceğini ileri sürmektedir.

Cüzzamın kuluçka süresi çok uzundur  bazen senelerce bile sürebilir.Kuluçka devresi yavaş ve uzun olduğu için muayene sırasında hastalığın bulaşıp bulaşmadığı anlaşılamayabilir.

Cüzzam çeşitleri nelerdir?

Cüzzam hastalığının başlıcaları ve önemli çeşitleri şunlardır.

Lepromlu cüzzam: Özellikle yüzde görülür.Yüzdeki mukozalı bozuk dokular bulaşma aracıdır.Mikroskopla incelendiğinde hasta dokular içinde çok sayıda Hansen basili görülebilir.

Tüberkülozumsu cüzzam : Şişkin lekeler ve sızıntılı kabarcıklar şeklinde görülür.Kabarcıkların üzerine camla bastırıldığında deri veremine benzer tanecikler görülür.Fakat hastalık mikroskopla incelendiğinde Hansel basili görülmez.

Sinir cüzzamı : Sinirlerin hastalanmasından ileri gelir.

Cüzzam nasıl tedavi edilir?

Cüzzam günümüzde tedavi edilebilen bir hastalıklır.Hastalığın tedavi edilmesi için çok güçlü mikrop öldürücü antibiyotikler ve deri merhemleri kullanılır.Doktorlar hastalığın tedavisi için hastaya bir takım beslenme reçeteside uygulayabilir.

Rasgele Makaleler

Hematoloji Nedir?

Hematoloji Nedir?

Hematoloji Nedir? Hematoloji,  kan bilimi demektir.Kan hastalıkları ile ilgilenen teşhis ve tedavi yöntemi geliştiren tıp dalıdır. Hemat...

Seroloji Nedir?

Seroloji Nedir?

Seroloji Terimi Nedir? Hastanelerde, kan tahlillerinde,  tahlil sonuçlarında sıkça karşınıza çıkan Seroloji terimi, serumbilim yada bir d...

Poliklinik nedir

Poliklinik nedir

Poliklinik nedir, ne demektir, tanımı :  Günlük yaşamda insanların karşısına sıkça çıkan poliklinik kelimesi, hastanelerde çeşitli hastal...

Tipoloji nedir?

Tipoloji nedir?

Tipoloji, şekil ve karakter anlamında “typos” ile ilim, söz, akıl, düşünce gibi br çok anlama gelen Yunanca “logos” ...

Kategoriler