Cüzzam (Lepra) hastalığı nedir?

Cüzzam (Lepra) hastalığı nedir? 13.10.2019 Kategori : Hastalıklar

Cüzzam nedir, nasıl bulaşır, nasıl tedavi edilir?

Cüzzam, bulaşıcı bir deri hastalığıdır, Lepra hastalığı olarakta bilinen cüzzam’a Osmanlı zamanında miskin hastalığıda demişlerdir.Cüzzam çok eski zamanlardan beri bilinen bir hastalıktır.Verem mikrobu olan Koch bakterisine benzer özellikler taşıyan Cüzzam, Hamsen Basili(bakteri) adı verilen bir bakteri vasıtasıyla bulaşır.Hansen baktarisi 1873’te İsveçli tıp bilgini Gerhart Hansil tarafından bulunduğu için onun adıyla anılmaktadır.

Verem mikrobu ile cüzzam mikrobunun bir birine benzer özellikler taşıması bu hastalıkların herhangi bir tanesinin tedavisi için geliştirilen yöntemin her iki hastalığında tedavisi için kullanılmasına imkan verir.

Cüzzam nasıl bulaşır?

Cüzzamın insanlar arasında nasıl yayıldığı tam olarak bilinmemektedir. Tıp uzmanları bu hastalığın, cüzzamlı kişinin öksürmesi ya da hapşırması sırasında havaya bıraktığı damlacıklar yoluyla diğer kişiye bulaşabileceğini ileri sürmektedir.

Cüzzamın kuluçka süresi çok uzundur  bazen senelerce bile sürebilir.Kuluçka devresi yavaş ve uzun olduğu için muayene sırasında hastalığın bulaşıp bulaşmadığı anlaşılamayabilir.

Cüzzam çeşitleri nelerdir?

Cüzzam hastalığının başlıcaları ve önemli çeşitleri şunlardır.

Lepromlu cüzzam: Özellikle yüzde görülür.Yüzdeki mukozalı bozuk dokular bulaşma aracıdır.Mikroskopla incelendiğinde hasta dokular içinde çok sayıda Hansen basili görülebilir.

Tüberkülozumsu cüzzam : Şişkin lekeler ve sızıntılı kabarcıklar şeklinde görülür.Kabarcıkların üzerine camla bastırıldığında deri veremine benzer tanecikler görülür.Fakat hastalık mikroskopla incelendiğinde Hansel basili görülmez.

Sinir cüzzamı : Sinirlerin hastalanmasından ileri gelir.

Cüzzam nasıl tedavi edilir?

Cüzzam günümüzde tedavi edilebilen bir hastalıklır.Hastalığın tedavi edilmesi için çok güçlü mikrop öldürücü antibiyotikler ve deri merhemleri kullanılır.Doktorlar hastalığın tedavisi için hastaya bir takım beslenme reçeteside uygulayabilir.

Rasgele Makaleler

Mikrobiyoloji Nedir?

Mikrobiyoloji Nedir?

Mikrobiyoloji : mikropların çeşitli özelliklerini, birbirleri ile ve çevreleri ile olan ilişkilerini, yapılarını kendine has geliştirdiği yö...

İskelet nedir?

İskelet nedir?

İskelet nedir? Yapısı görevleri ve bölümleri nelerdir? İskelet : Bir organizmanın ana çatısına verilen isimdir.Anatomide ise omurgalı can...

Tahlil sonuçları nasıl öğrenilir?

Tahlil sonuçları nasıl öğrenilir?

Hastanede yaptırdığım Laboratuvar  tahlillerinin sonuçlarını nasıl öğrenebilirim? Herhangi bir hastanede yada başka bir sağlık kurumun&rs...

Radyoskopi nedir?

Radyoskopi nedir?

Radyoskopi nedir? Nasıl Yapılır? Radyoskopi, hastanın organlarından geçen röntgen ışınlarının (x-ışınları)  “fluoresans” özel...

Kategoriler

 • Genel Bilim
 • Psikiyatri - Psikoloji
 • Tıbbi Tahliller
 • Hastalıklar
 • Tıbbi Bölümler
 • Güncel Sağlık
 • Anatomi - Organlar
 • Kimya
 • Fizik
 • Biyoloji
 • Sağlık Hesaplamaları