Biyokimya testi nedir niçin yapılır

Biyokimya testi nedir niçin yapılır27.05.2019Kategori : Tıbbi Tahliller

Gerek hastanelerde olsun gerekse büyük,  küçük diğer sağlık tesislerinde ve tıp merkezlerinde sıkça adı geçen toplumun büyük kesiminin bu testleri yaptırdığı  hemen hemen herkesin kulağına aşina olduğu biyokimya testleri  nedir, niçin yapılır, nasıl yapılır, test sonuçları nasıl yorumlanır makalemizde açıklayacağız.

Biyokimya testi nedir? Neden Yapılır?

Biyokimya testleri hastalıkların teşhis edilip belirlenmesi ,  önlenmesi ve tedavi edilmesi açısından büyük öneme sahiptir.Günümüzde insanların hayat kalitesini düşüren bir çok sağlık sorunları biyokimya laboratuvarında yapılan testler ile ortaya çıkarılır.

Kısa adı “canlı bilimi” olan biyokimya, insan, bitki, hayvan kısaca tüm canlı organizmaların yapılarını, canlıları oluşturan kimyasal maddelerin tamamını inceleyen bir bilim dalıdır.

Biyokimya tahlilleri esasında kan, idrar, tümör belirteçleri, gebelik testleri gibi yapılan bir çok tahlillerin bütünüdür.Ancak, en sık yapılanı genellikle kan tahlilleridir.

Hayat sıvısı olarak bilinen kan vücudun her yerini çepeçevre sarar, bütün organları dolaşır , organlara işlevini görmesi için gereken bütün herşeyi iletir.Kan vücudun her fonksiyonundan sorumludur yani herşey kanda gizlidir.Bu nedenle günümüzde yaygın olarak görülen bir çok hastalık kan tahlilleri ile ortaya çıkarılır.

Biyokimya testi nasıl yapılır?

Eğer kan tahlili yapılacaksa hematoloji(kan bilimi) laboratuvarında cam tüp içerisine test yapılacak kişiden kan numunesi alınır.İdrar tahlili yapılacaksa idrar numunesi alınır.Alınan numuneler biyokimya laboratuvarına gönderilir.

Testler aç karrınamı yoksa tok karnınamı yapılır? Herhangi bir ön hazırlık gerekirmi?

Biyokimya testleri yüzlerce yapılan tahlillerin bütünü, genel adı olduğunu söylemiştik.Bu nedenle bir çok test herhangi bir hazırlık olmadan direkt yapılabileceği gibi yine bir çok tahlilde önceden hazırlık gerektirir.Kişinin son 10-12 saat hiçbir şey yememesi, su, alkol diğer sıvı gıdalar almaması,  sigara içmemesi , kimyasal herhangi bir ilaç kullanmaması gibi ön hazırlıklar gerekebilir.

Biyokimya testleri  ne kadar sürer? Test sonucu nasıl yorumlanır?

Biyokimya test süreleri ve yorumları testin yapılış amacına göre değişiklik gösterir.Her test kendine özgü bir süreç içerisinde yapılır ve ona göre değerlendirilir.Testler hakkında detaylı bilgiler için diğer makalelerimizi inceleyiniz.

Rasgele Makaleler

Sağlık raporu nedir? Neden alınır?

Sağlık raporu nedir? Neden alınır?

Sağlık raporu , sağlık otoriteleri tarafından sizin sağlıklı olduğunuzu kanıtlayan aynı zamanda belli bir rahatsızlığınız olduğunu yani sizd...

Ürografi nedir?

Ürografi nedir?

Ürografi nedir? Nasıl Yapılır? Ürografi, idrar yollarını radyolojik  olarak görüntüleme metodudur. Böbrek tarafından dışarı atılan ve idr...

Addison hastalığı nedir?

Addison hastalığı nedir?

Addison nedir? Addison Hastalığı, adrenal adı verilen böbrek üstü bezlerinin tüberküloz (verem) veya yapı bozukluğuna bağlı olarak çalışa...

Sakkaroz nedir?

Sakkaroz nedir?

SAKKAROZ,  bir diğer ismide “sükroz” herkesin bildiği şekilde söyleyecek olursak herzaman mutfağımızda bulunan çay şekeri dir. ...

Kategoriler