Biyokimya testi nedir niçin yapılır

Biyokimya testi nedir niçin yapılır27.05.2019Kategori : Tıbbi Tahliller

Gerek hastanelerde olsun gerekse büyük,  küçük diğer sağlık tesislerinde ve tıp merkezlerinde sıkça adı geçen toplumun büyük kesiminin bu testleri yaptırdığı  hemen hemen herkesin kulağına aşina olduğu biyokimya testleri  nedir, niçin yapılır, nasıl yapılır, test sonuçları nasıl yorumlanır makalemizde açıklayacağız.

Biyokimya testi nedir? Neden Yapılır?

Biyokimya testleri hastalıkların teşhis edilip belirlenmesi ,  önlenmesi ve tedavi edilmesi açısından büyük öneme sahiptir.Günümüzde insanların hayat kalitesini düşüren bir çok sağlık sorunları biyokimya laboratuvarında yapılan testler ile ortaya çıkarılır.

Kısa adı “canlı bilimi” olan biyokimya, insan, bitki, hayvan kısaca tüm canlı organizmaların yapılarını, canlıları oluşturan kimyasal maddelerin tamamını inceleyen bir bilim dalıdır.

Biyokimya tahlilleri esasında kan, idrar, tümör belirteçleri, gebelik testleri gibi yapılan bir çok tahlillerin bütünüdür.Ancak, en sık yapılanı genellikle kan tahlilleridir.

Hayat sıvısı olarak bilinen kan vücudun her yerini çepeçevre sarar, bütün organları dolaşır , organlara işlevini görmesi için gereken bütün herşeyi iletir.Kan vücudun her fonksiyonundan sorumludur yani herşey kanda gizlidir.Bu nedenle günümüzde yaygın olarak görülen bir çok hastalık kan tahlilleri ile ortaya çıkarılır.

Biyokimya testi nasıl yapılır?

Eğer kan tahlili yapılacaksa hematoloji(kan bilimi) laboratuvarında cam tüp içerisine test yapılacak kişiden kan numunesi alınır.İdrar tahlili yapılacaksa idrar numunesi alınır.Alınan numuneler biyokimya laboratuvarına gönderilir.

Testler aç karrınamı yoksa tok karnınamı yapılır? Herhangi bir ön hazırlık gerekirmi?

Biyokimya testleri yüzlerce yapılan tahlillerin bütünü, genel adı olduğunu söylemiştik.Bu nedenle bir çok test herhangi bir hazırlık olmadan direkt yapılabileceği gibi yine bir çok tahlilde önceden hazırlık gerektirir.Kişinin son 10-12 saat hiçbir şey yememesi, su, alkol diğer sıvı gıdalar almaması,  sigara içmemesi , kimyasal herhangi bir ilaç kullanmaması gibi ön hazırlıklar gerekebilir.

Biyokimya testleri  ne kadar sürer? Test sonucu nasıl yorumlanır?

Biyokimya test süreleri ve yorumları testin yapılış amacına göre değişiklik gösterir.Her test kendine özgü bir süreç içerisinde yapılır ve ona göre değerlendirilir.Testler hakkında detaylı bilgiler için diğer makalelerimizi inceleyiniz.

Rasgele Makaleler

Sağlık ocağında (aile hekimliği) tansiyon ölçülür mü?

Sağlık ocağında (aile hekimliği) tansiyon ölçülür mü?

Sağlık ocağında , aile hekiminde tansiyon ölçümü yapılıyor mu? Ülkemizde sağlık ocakları diğer adıyla aile sağlığı merkezleri sürekli gel...

Dalak nedir? görevleri nelerdir?

Dalak nedir? görevleri nelerdir?

Dalak, vücudun sol tarafında bulunan ve kan dolaşım sistemi içinde yer alan bir bezdir.Dalak aşağı yukarı yumruk büyüklüğündedir ortalama ağ...

Bor nedir?

Bor nedir?

Bor : Atom numarası 5, atom ağırlığı 10.82 olan doğada bulunan bir elementtir. Doğada yaklaşık 230 çeşit bor minerali olduğu tespit edilmişt...

Helyum Nedir?

Helyum Nedir?

Helyum : asal gazlar grubundan kimyasal bir elementtir. Helyum Özellikleri : Helyumun atom numarası 2, sembolü He, atom ağırlığı He = 4, ...

Kategoriler