Kan Tahlili Nedir? Neden Yapılır?

Kan Tahlili Nedir? Neden Yapılır? 16.04.2019 Kategori : Tahlil Bilgileri

Kan Tahlili Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

Hastanın genellikle kolundan alınan çok küçük miktarda kanın tıbbi tahlil laboratuvarlarında incelenmesi işlemlerine kan tahlili denir. Kan tahlili yukarıda belirtildiği gibi hasta kolundan bir miktar kan alınmasıyla ve genellikle aç karnına yapılmaktadır.
Doktorlar hastayı muayene ettikten sonra şüphe duyduğu bir takım hastalıklar varsa kan tahlili yapılmasını ister.

Kan tahlili, dünyanın her yerinde  hemen hemen tüm sağlık kuruşlarında en sık yapılan tahlildir.Kan tahlili ile yüzlerce hatta abartısız binlerce hastalığa teşhis konulur.Hastalıkların teşhisinde kan tahlili çok önemli bir yere sahiptir.

Kan Tahlili Çeşitleri ve Aşamaları

Kan tahlili, genellikle 3 bölüme ayrılır ve 3 bölümde analiz edilir.Bunlar sırasıyla, hematoloji, biyokimya ve seroloji tahlilleridir.

Hematoloji Tahlili : Hematoloji testleride kendi arasında bölümlere ayrılmaktadır. Kan sayımı, Koagülasyon  ve Sedimentasyon kan tahlilleri hematoloji testlerinin başlıcalarıdır.

Kan sayımı testi ile hastada, anemi ve lösemi gibi önemli hastalıkların varlığı ortaya çıkarılabilir.

Koagülasyon tahlilleri ile ,  hastada kan pıhtılaşması hastalığı hemofili gibi hastalıkların var olup olmadığı saptanabilir.

Sedimentasyon tahlilleri ile de enfeksiyon hastalıkları ortaya çıkarılır.

Biyokimya Tahlilleri : Biyokimya tahlilleri de kendi içerisinde bölümlere ayrılmaktadır. En sık yapılan biyokimya tahlilleri arasında karaciğer, kan şekeri, kolesterol, SGOT, SPT, LDH gibi tahliller yer almaktadır.Harici olarak hormon tahlilleride biyokimya testleri arasında yer alır. Hormon tahlilleri anne adaylarına gebelik öncesi anne adayının durumu hakkında bilgi toplamak için, adet düzensizlikleri ve ayrıca tiroid hastalıklarını saptama amacıyla yapılmaktadır.

Seroloji Testleri : Seroloji testleri de genellikle Hepatit B, Hepatit C ve hiv virüsü gibi hastalıkların varlığını saptamak için yapılmaktadır.

Önemli : Kan tahlili sonuçlarının en sağlıklı ve kesin yorumunu doktorunuz yapacaktır.Bu nedenle sağdan soldan okuduğunuz bilgilerle lütfen herhangi bir olumsuzluğa kapılmayınız.

Benzer Makaleler

Kadmiyum nedir?

Kadmiyum nedir?

Kadmiyum nedir? Nerelerde bulunur?Kullanım alanları nelerdir?Kısaca kadmiyum hakkında bilgi. Kadmiyum : Kısaltması “cd” olan ...

Nöroloji nedir?

Nöroloji nedir?

Nöroloji nedir? Neye Bakar? Nöroloji genel olarak beyin, beyin sapı, omurilik ve çevresel sinir sistemiyle kasların hastalıklarını incele...

Sağlık ocağı(aile hekimi) çalışma saatleri?

Sağlık ocağı(aile hekimi) çalışma saatleri?

Sağlık ocakları( aile hekimliği) kaçta açılıyor kaçta kapanıyor, sağlık ocakları cumartesi açıkmıdır? Sağlık ocakları, mahalle,  köy,  ka...

İskelet nedir?

İskelet nedir?

İskelet nedir? Yapısı görevleri ve bölümleri nelerdir? İskelet : Bir organizmanın ana çatısına verilen isimdir.Anatomide ise omurgalı can...

Kategoriler

  • Genel Konular
  • Tahlil Terimleri
  • Tahlil Bilgileri
  • Hastalıklar
  • Tıbbi Bölümler
  • Güncel Sağlık
  • Anatomi - Organlar
  • Kimya
  • Sağlık Hesaplamaları