Dolaşım sistemi nedir?

Dolaşım sistemi nedir?28.11.2023Kategori : Anatomi - Organlar

Kan Dolaşım Sistemi Nedir? Nasıl Olur? Dolaşım Sistemi Organları?

Kan Dolaşım Sistemi Nedir? Nasıl Olur? Dolaşım Sistemi Organları?

Dolaşım Sistemi : Canlılar için hayat sıvısı olan kanın vücudumuzdaki hareketini sağlayan sistemdir.Dolaşım sistemi içerisinde büyük rol alan başlıca organlar kalp, akciğer ve damarlardır.Dolaşım sistemi temiz kanı bütün vücuda dolaştırmak kirli kanı da temizlemekle görevlidir.

Kirli ve temiz kan dolaşımı olmak üzere iki türlü kan dolaşımı vardır bunları açıklamak gerekirse;

Temiz Kan Dolaşımı : Temiz kan kalbin sol kulakçığına gelir buradan da sol karıncığa geçer küçük atardamarlar vasıtasıyla bir çok tali kollara ayrılarak bütün vücuda yayılır.Bu yayılma işlemi 30 saniye sürer.Bu dolaşım işleminin bir diğer adıda büyük kan dolaşımıdır.

Kirli Kan Dolaşımı : Vücudu dolaşıktan sonra kirlenen ve oksijenini kaybeden kan ana toplar damarlarla kalbin sağ kulakçığına gelir ve oradan sağ karıncığa geçer.Sonra akciğer atardamarları ile akciğere geçer ince kılcal damarlar ile bütün akciğer içine yayılır burada temiz hava ile temas ederek kirli maddeleri temas ettiği havaya verir temiz havadan ise oksijeni alır.Böylece temizlenen kan tekrar damarlar vasıtasıyla kalbin sol kulakçığına gelir.Yaklaşık 5-6 saniye kadar süren bu işleme küçük kan dolaşımı denir.

Yaratıcı tarafından dizayn edilmiş bu mükemmel olayda akciğerin ne kadar önemli bir organ olduğunu anlamak akciğerlerimizi sigara ve benzeri şeylerlen korumak gerekir.

Dolaşım sistemindeki diğer işlemler;

Atardamarlara kan kalbin karıncıkların bir pompa gibi kasılmasıyla girer.Kap karıncıkların her kasılışıyla atardamarlara yaklaşık 60 gram kan gelir.Bu işlemin yaptığı basınç kana saniyede 60-70 cm hız kazandırır.Toplardamarlardaki kanın hareket kazanmasının nedenide yine karıncıkların kasılmasıdır.

Hastalıklar ve Aksaklıklar

Dolaşım sisteminde meydana gelebilecek bir takım bozukluklar damar sertliği, varis hastalığı, anemi ve daha bir çok hastalığa neden olur.

Rasgele Makaleler

Odyoloji nedir?

Odyoloji nedir?

Odyoloji bölümü nedir? Ne iş yapar? Odyoloji bölümleri nelerdir?Kısaca odyoloji. Odyoloji kelimesi köken olarak  Latince işitme anlamına ...

Dahiliye (iç hastalıkları) nedir?

Dahiliye (iç hastalıkları) nedir?

Dahiliye(iç hastalıkları nedir? Neye bakar? Hangi hastalıklar için dahiliye bölümüne muayene olunur? İç hastalıkları : genel olarak tıbbı...

Üroloji nedir? Neye Bakar?

Üroloji nedir? Neye Bakar?

Üroloji nedir? Üroloji, dilimize Fransızca “ urologie” kelimesinden geçmiştir.Bir diğer ismide bevliye olarak bilinen Üroloji...

Elektrokardiyografi nedir?

Elektrokardiyografi nedir?

Elektrokardiyografi (Ekg) Nedir, Nasıl Yapılır? Hangi Hastalıkların Teşhisinde Kullanılır? Kısa adı (EKG) olan Elektrokardiyografi kalp k...

Kategoriler